• PL
  • Jak wytwarzany jest kamień naturalny?

    Kamień naturalny. Słowa te skłaniają do refleksji i nieodparcie wydobywają z zakamarków pamięci nie tylko najsłynniejsze zabytki starożytne, ale także budowle. Warto jednocześnie podkreślić, że ten materiał budowlany towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, chociaż współcześnie zmieniła się jego funkcja. 

    Kamień naturalny. Słowa te skłaniają do refleksji i nieodparcie wydobywają z zakamarków pamięci nie tylko najsłynniejsze zabytki starożytne, ale także budowle. Warto jednocześnie podkreślić, że ten materiał budowlany towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, chociaż współcześnie zmieniła się jego funkcja. Obecnie jest najczęściej wykorzystywany w charakterze dekoracyjno-użytkowym.

    Nie będzie ani odrobiny przesady w stwierdzeniu, że kamień naturalny jest surowcem występującym na całym świecie. Daleki Wschód, Sardynia, Polska, Saksonia, Brazylia, Grecja, Bułgaria, Turcja, Indie to tylko wybrane przykłady krajów posiadających złoża kamienia naturalnego – nie sposób wymienić wszystkich zakątków świata, z których istnieje możliwość sprowadzania tego ekskluzywnego i unikatowego materiału.

    Kamień naturalny – wydobycie  

    Zanim kamień naturalny stanie się niekwestionowaną ozdobą salonu, musi przejść długą drogę, a jej początkiem jest wydobycie go z ziemi.  Miejscem wydobywania kamieni są kamieniołomy. Urabianie skał polega na oderwaniu fragmentu skały od całośc i w zależności od ich właściwości i przeznaczenia może odbywać się to ręcznie, mechanicznie lub za pomocą materiałów wybuchowych.

    Uzyskane bloki skalne są cięte za pomocą pił diamentowych,  bądź łuparek, a następnie poddawane obróbce poprzez szlifowanie, groszkowanie, płomieniowanie czy polerowanie.

    Marmur Crema Veneziana – historia powstania kamieniołomu, wydobycie, obróbka

    Proces produkcji kamienia naturalnego jest długotrwały i wymaga rygorystycznego stosowania określonych procedur. Są one ściśle przestrzegane w odniesieniu do wszystkich kamieni naturalnych, jednak w ramach ciekawostki przybliżmy go na przykładzie dumy rodziny Ratti, czyli marmuru Crema Veneziana. 

    Istniejący od 1969 roku kamieniołom Marmo di Orosei został założony w miasteczku Orosei na Sardynii przez braci Ivo i Leandro Ratti. Obecnie jest prowadzony przez następne pokolenie tego rodu. Warto zaznaczyć, że pokłady marmuru w Orosei występują od stu czterdziestu milionów lat. 

    Produkcja marmuru Crema Veneziana rozpoczyna się od oderwania z masywu skalnego bloku kamienia, którego objętość wynosi około pięciuset metrów sześciennych. Waga takiej bryły sięga tysiąca czterystu ton. Kolejny etap to podzielenie jej na mniejsze, dwudziestoczterotonowe bloki, które w fabryce (po uprzednim przetransportowaniu ich) są cięte na płyty o grubości od dwóch do trzech centymetrów. Każda z płyt jest poddawana suszeniu w specjalnym piecu o długości sześćdziesięciu czterech metrów.

    Zabezpieczanie płyt nietoksyczną żywicą z jednej strony chroni ich powierzchnię, z drugiej natomiast stanowi uzupełnienie potencjalnych mikropęknięć. Końcowa obróbka marmuru Crema Veneziana to polerowanie lub szczotkowanie. 

    Groszkowanie, płomieniowanie, piaskowanie, czyli kilka słów na temat sposobów obróbki kamienia naturalnego

    Wytwarzanie kamienia naturalnego rozpoczyna się zwykle od pocięcia płyt zgodnie z zapotrzebowaniem. Dokonuje się tego za pomocą piły diamentowej. Jej tarcza została wyposażona w piasek diamentowy, który został zatopiony w spoiwie. 

    Kiedy piła się obraca, piasek złuszcza się i wykrusza, co prowadzi do pozostania twardego diamentu. To właśnie on tnie kamień naturalny. Płyty szlifuje się za pomocą boczkarki, a miejsca, do których dostęp jest utrudniony, obrabia ręcznie, wykorzystując szlifierkę kątową. 

    Groszkowanie

    Groszkowanie jest wykonywane za pomocą narzędzi, zwanych groszkownikami. Podobnie jak w przypadku szlifowania groszkowniki, powodujące punktowe wykruszanie materiału, muszą wykonywać ruchy posuwisto-zwrotne wzdłuż i w poprzek obrabianej powierzchni. Istnieje możliwość ich ręcznego prowadzenia. Innym rozwiązaniem jest zamocowanie ich na wózkach przejezdnych.

    Płomieniowanie

    Płomieniowanie to obróbka kamienia naturalnego za pomocą gorącego płomienia. Niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej temperatury, ponieważ zbyt niska powoduje nierównomierne pękanie i odspajanie płatów materiału, natomiast za wysoka temperatura płomienia sprawi, że powierzchnia materiału będzie podatna na pękanie.

    Piaskowanie 

    Do piaskowania wykorzystuje się strumień piasku, który jest kierowany na obrabianą powierzchnię materiału pod określonym kątem i pod wskazanym ciśnieniem. Celem piaskowania jest wybijanie drobnych ziaren z powierzchni elementu. Piaskowaniu mogą towarzyszyć drobne niedogodności, takie jak zapylenie, gdy jest ono prowadzone na sucho. Wykonywanie procesu na mokro powoduje natomiast pojawianie się błota. 

    Podsumowanie

    Piękny, niepowtarzalny kamień naturalny przechodzi skomplikowaną drogę od kamieniołomu do salonu. Jest ona żmudna, wymagająca, pracochłonna, jednak końcowy efekt wynagradza wszelkie trudy. Warto o tym pamiętać, gdy z zachwytem będziemy podziwiali wykonane z kamienia naturalnego elementy wystroju wnętrza. 

    Siedziba firmy
    ul. Proszowska 109a, 32-700 Bochnia
    biuro@marmo.pl
    +48 14 611 31 93
    Produkcja i hurtownia
    Targowisko 482, 32-015 Kłaj
    targowisko@marmo.pl
    +48 12 284 00 25