• PL
 • Jak czyścić schody z kamienia naturalnego?

  Projektując przyszłe lokum, warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, które są bardzo trwałe. Jest to dość kusząca perspektywa jednorazowej inwestycji w surowiec, który wystarczy na długi czas intensywnego użytkowania. O czym mowa? Chodzi o schody z kamienia naturalnego, których zakup można określić właśnie mianem inwestycji na lata. Jak o nie dbać, by cały czas prezentowały się wzorowo?

  Jaki kamień nadaje się na schody?

  Mówiąc o schodach z kamienia naturalnego, najczęściej spotkać można wyroby z granitu oraz marmuru i właśnie tymi rodzajami materiału zajmiemy się w poniższym tekście. Obydwa surowce odznaczają się wyjątkowo szlachetnym wyglądem. Nie można nie wspomnieć o dekoracyjności, która wynika z tego, że każda pozyskana tego bryła naturalnego surowca jest unikatowa. Zarówno różnorodność użylenia, jak i dostępnych kolorów jest bardzo duża, nie wspominając już o możliwych sposobach wykończenia takiej powierzchni. To powoduje, że produkt końcowy, który powstaje z marmuru lub granitu, jest jedyny w swoim rodzaju, a do tego niezwykle wytrzymały. Gdy chodzi o granit, to jest on twardszy od marmuru. W związku z tym nadaje się na schody zewnętrzne. Nie jest chłonny, dzięki czemu dobrze znosi kontakt z wodą. Oprócz tego jest odporny na ścieranie.

  Z kolei o marmurze możemy powiedzieć, że jest on bardziej wymagający i delikatny, dlatego też częściej stosuje się go we wnętrzach domów. Trzeba natomiast uważać na zabrudzenie kwasami lub tłustymi substancjami, ponieważ mogą one pozostawić nieestetyczne plamy na jego powierzchni. Natomiast wiele zależy od odpowiedniej pielęgnacji, która sprawia, że zarówno jeden, jak i drugi surowiec prezentują się doskonale przez cały czas.

  Jak czyścić schody z marmuru?

  Zacznijmy od tego bardziej wymagającego z surowców, a mianowicie marmuru. Schody z tego ozdobnego surowca powinno się wyczyścić i zaimpregnować odpowiednim środkiem tuż po montażu. Dzięki temu powierzchnia jest odporna na zarysowania i trwałe zabrudzenia. Jak czyścić marmur? Przede wszystkim należy używać do tego celu delikatnych tworzyw takich jak szmatki, czy miękkie gąbki. Po przemyciu ciepłą wodą wytrzeć do sucha, by nie pozostały nieestetyczne smugi. Detergentów nie używamy zbyt często, maksymalnie kilka razy w roku i trzeba pamiętać o tym, żeby nie były mocne. Ochronić schody może także cienka warstewka bezbarwnego wosku.

  Co natomiast w sytuacji, gdy marmur już trochę zmatowiał? W sprzedaży dostępne są specjalne płyny, które po zaaplikowaniu na nawierzchnię oraz wypolerowaniu dadzą pożądany efekt. Warto jednak zaopatrywać się w nie w specjalistycznych sklepach lub u producentów wyrobów kamieniarskich. A co z tłustymi plamami? Najlepiej na 24 godziny nałożyć proszek wchłaniający, na przykład kredę malarską, a po tym czasie zmyć wodą z detergentem. 

  Jak pielęgnować granit?

  Podczas czyszczenia granitu również musimy wykazać się delikatnością, pomimo tego, że jest to kamień twardy. W tym wypadku także należy posłużyć się wodą, a zaschnięty brud namoczyć na dłużej. Użycie miękkiej szczoteczki powinno załatwić problem bardziej uporczywych zabrudzeń. Pod żadnym pozorem nie wolno posługiwać się ostrymi przedmiotami i zrezygnować z intensywnego szorowania. Jeśli chcemy stosować detergenty, to jedynie te łagodne. W przypadku plam pomóc może benzyna ekstrakcyjna, która pozostawiona na kilkanaście minut odparuje, a razem z nią zniknie niepożądany ślad. Unikać powinno się środków o wysokiej kwasowości.

  Podsumowując, granit oraz marmur są dobrym wyborem, gdy chodzi o surowiec na schody. Jak już wspomnieliśmy, trzeba oczywiście zastosować się do rad producenta w kwestii regularnej pielęgnacji. Natomiast jeśli tylko będziemy postępować zgodnie z tymi wytycznymi, to kamienne stopnie będą cieszyły oko przez długie lata. Dla osób, które wolą zainwestować swoje pieniądze raz i dobrze, a nie męczyć się z nietrwałymi materiałami, to najlepsze rozwiązanie.

   

  Siedziba firmy
  ul. Proszowska 109a, 32-700 Bochnia
  biuro@marmo.pl
  +48 14 611 31 93
  Produkcja i hurtownia
  Targowisko 482, 32-015 Kłaj
  targowisko@marmo.pl
  +48 12 284 00 25